Sportovní parašutismus

Sportovní parašutismus se dělí na tzv. „Fun jumping“ a závodní parašutismus

Fun jumping:

je skákání pro zábavu. Věnuje se mu naprostá většina parašutistů po celém světě. Dnes 99% skutečného „funjumpingu“ probíhá ze 4000m. Dělí se na mnoho disciplín, z nichž se v mnohých také může závodit. To ale není hlavním cílem „funjumperů“. Ti mají skákání jako zábavu a většinou mu věnují hodně volného času. Tráví spolu víkendy na letištích a v zimě spolu jezdí na letiště do teplých krajin, kde se skáče v době, kdy je u nás počasí pro seskoky nevhodné. U nás je mimochodem sezóna od dubna do října. I ve fun jumpingu je ale důležitý profesní růst a tak kvalitní letiště pro parašutisty pořádají koučingy, takzvané skills kempy a boogie.

  • koučing – je vhodný od úplných začátků až po nejvyšší výkonnostní patra. Většinou se trénuje 1+1, tedy jeden instruktor na jednoho cvičence. Je zde vidět nejrychlejší postup.
  • skills kemp – je soustředění zaměřené na zvyšování dovedností (skills). Kouč trénuje většinou menší skupinky parašutistů podobné úrovně vyspělosti
  • boogie – je již více zábava pro zkušené. Jeden kouč – load organizer – vymyslí složitější seskok pro větší skupinu zkušených parašutistů a ve vzduchu tento seskok řídí.

Bezpečnost: je v parašutismu velmi významný a často skloňovaný pojem. Pokud tento sport provozuji s dostatečnými bezpečnostními návyky a pokorou, je parašutismus jeden z nejbezpečnějších sportů. Velmi zeširoka se slovem bezpečnost pojednává o zodpovědnosti a sebekontrole při zdolávání parašutismu.

Jednotlivé fáze pak zahrnují bezpečnost při těchto dílčích úkonech: výskok – ovládání těla během volného pádu = zvládnutí disciplíny, kterou jsem si naplánoval – ovládání letu na padáku – ovládání přistání.

Nesmím ohrozit ani sebe ani ostatní. 

Mezi základy bezpečnosti patří i správný výběr padákové techniky, zejména pak správné velikosti a tvaru padáku. Angličtina pro to má samostatný pojem „downsizing“.

Pokud budete potřebovat poradit, ozvěte se nám na email, nebo tel. uvené v kontaktech. Rádi vám pomůžeme v kontrétních případech.

Závodní parašutismus:

Tento se řídí disciplínami, které mají svá pravidla zakotvená v Mezinárodní letecké federaci FAI

Disciplíny:

Formation Skydiving: 4way, 8way, VFS – Vertical Formation Skydiving

Artistic Events: Freefly Free style

Wingsuit flying: Performance, Acrobatics

Canopy piloting

Canopy Formation Skydiving

Freefall Style & Accuracy Landing

Paraski